Gitarowy kontroler ACPAD debiutuje w serwisie Kickstarter

acpad

Robin Sukroso to pochodzący z Niemiec gitarzysta korzystający podczas swoich występów z samodzielnie zaprojektowanych instrumentów stanowiących hybrydy gitar i kontrolerów MIDI. Lata eksperymentów z różnymi rozwiązaniami tego typu zaowocowały projektem ACPAD, będącym prawdopodobnie pierwszym kontrolerem zaprojektowanym z myślą o współpracy z gitarami akustycznymi.

Gdy Sukroso po raz pierwszy zaprezentował swój wynalazek publicznie spotkał się on z bardzo pozytywnym odzewem ze strony internautów. Nie dziwi więc fakt, iż artysta zdecydował się na sfinansowanie projektu za pomocą platformy Kickstarter, gdzie w mgnieniu oka udało mu się zebrać „skromne” 40 tysięcy euro potrzebne na rozpoczęcie produkcji (w chwili gdy piszę te słowa do końca kampanii pozostało jeszcze 41 dni, a suma zebranych pieniędzy wynosi już 156,748 euro i nadal rośnie).

Ostateczny projekt kontrolera ACPAD różni się jednak nieznacznie od prototypu zaprezentowanego w powyższym nagraniu. Wersja która trafi do sprzedaży będzie wyposażona w osiem okrągły paneli dotykowych rozpoznających siłę uderzenia (co jest naprawdę imponująca cechą, jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo niewielką grubość urządzenia), szesnaście przycisków (w domyśle 10 służących do wyboru presetów i 6 do obsługi Loopera, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w inny sposób) i dwa paski dotykowe pełniące rolę faderów. Wszystko to zamknięto oczywiście w niezwykle cienkiej obudowie (9 mm w miejscu gdzie znajduje się bateria, 3,5 mm w pozostałych miejscach) przystosowanej do naklejenia na pudło gitary akustycznej (z możliwością odczepiania i przyczepiania bez uszkodzenia lakieru). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kontroler będzie mógł działać zarówno bezprzewodowo (z pomocą dołączonego do zestawu odbiornika) jak i podłączony do komputera za pomocą kabla.

Przewidywana cena kontrolera ACPAD wynosi 349 euro, jednak osoby które zdecydują się wesprzeć projekt na platformie Kickstarter mogą go nabyć nawet o 100 euro taniej. Pierwsze egzemplarze urządzenia trafią do nabywców w maju przyszłego roku.