Ableton Live 9 i Robert Lippok

Ableton Live 9 Robert LippokOd ostatnich wieści dotyczących Ableton Live 9 minął już niemal miesiąc. Na szczęście niemieccy programiści są świadomi faktu, że ludzka cierpliwość ma swoje ograniczenia i opublikowali wczoraj nagranie odkrywające nowe tajemnice najnowszej odsłony jednego z najpopularniejszych na świecie programów typu DAW. Tym razem naszym przewodnikiem będzie Robert Lippok, członek znanego elektronicznego trio To Rococo Rot. Można dyskutować o tym, czy specyficzna, nieco depresyjna maniera niemieckiego muzyka nadaje się do prezentowania czegokolwiek, ale w gruncie rzeczy wszyscy dobrze wiemy, że to nie on jest główną gwiazdą tego nagrania.

Najważniejszymi punktami tej krótkiej prezentacji są dwa nowe efekty: Note Echo i Convolution Reverb. Działanie pierwszego nie zostało niestety wyjaśnione, ale wydaje mi się, że po prostu powtarza on wybrane nuty naszego patternu dając nam jednocześnie wpływ na ilość, głośność oraz wysokość powtarzanych dźwięków. Taki Note Repeat z możliwością kontroli powtarzanych dźwięków. Drugi efekt to bardzo modna ostatnio symulacja akustyki pomieszczeń.

Nie jestem pewien czy wcześniejsze nagrania wspominały o możliwości nagrywania automatyzacji w trybie Session View, oraz jej ciągłego nadpisywania. Tak czy inaczej wydaje się to być dość przydatną funkcją. Dodatkowo nagranie rzuca odrobinę światła na nową przeglądarkę plików (chociaż ten temat pojawiał się już wielokrotnie w poprzednich materiałach promocyjnych)

Niestety, nagranie nie porusza dwóch najważniejszych moim zdaniem tematów: kontrolera Push i dokładnej daty premiery (zresztą, dział marketingu firmy Ableton również usilnie pomija te tematy w mailach). Na razie wszystko wskazuje niestety na to, że na bębnienie palcami w pady nowego kontrolera przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka miesięcy. Więcej informacji na stronie: https://www.ableton.com/