Ableton Live 9.7 – ruszyły otwarte testy wersji beta

ableton live 97Większość ostatnich aktualizacji programu Ableton Live 9 koncentrowało się na usprawnianiu działania kontrolerów Push, które zyskały dzięki nim kilka nowych, przydatnych funkcji. Najnowsza wersja oznaczona numerem 9.7, która właśnie wkroczyła w etap otwartych testów beta, kontynuuje ten trend, wprowadzając przy okazji kilka ciekawych zmian w działaniu instrumentu Simpler.

Główne zmiany wprowadzone w wersji 9.7 dotyczą pracy z samplami. We wspomnianym wcześniej instrumencie pojawiły się trzy nowe tryby cięcia próbek: Beat, Region i Manual, zaprojektowane z myślą o obsłudze za pośrednictwem kontrolera Push (chociaż osoby nie posiadające tego urządzenia również mogą z nich korzystać). Za pomocą wspomnianego kontrolera można będzie też wreszcie zmieniać ustawienia wejść i wyjść na poszczególnych ścieżkach, dzięki czemu osoby preferujące pracę bez używania myszy będą mogły sięgać po nią jeszcze rzadziej. Wśród pozostałych nowości znalazły się też między innymi nowe opcje ustawiania kolorystyki podświetlenia, poprawiona czułość padów, „count in” i „paski postępu” aktualnie odtwarzanych klipów widoczne na wyświetlaczu kontrolera oraz nowy tryb działania instrumentu Drum Rack, w którym każdy pad odtwarza tą samą próbkę z innym poziomem głośności. Aktualizacji towarzyszą też dwa nagrania promocyjne, w których TecBeatz pokazuje w praktyce możliwości najnowszej wersji programu Ableton Live.

Pełną listę nowości i zmian wprowadzonych w wersji 9.7 znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Ableton, na której można też pobrać wersję beta. Warto jednak pamiętać o tym, że z uwagi na zmiany w działaniu niektórych instrumentów, projekty utworzone w wersji 9.7 nie będą kompatybilne ze starszymi wersjami programu.

[Aktualizacja 26.07.2016]

Wersja 9.7 trafiła pod lupę Macieja Polańskiego z Musoneo.