Ableton Live 9.6 już dostępny

link

Pod koniec ubiegłego roku firma Ableton zaprezentowała światu kilka ciekawych dodatków, mających zwiększyć funkcjonalność programu Live. Większość z nich, w tym usprawniona wersja instrumentu Simpler, nowe syntezatory M4L, nowe filtry i powiększona biblioteka próbek, trafiło od razu do wydanej niedługo po oficjalnej prezentacji wersji 9.5. Jedynie na funkcję Link musieliśmy poczekać nieco dłużej. 

Wspomniany dodatek pojawił się jednak wreszcie oficjalnie w najnowszej aktualizacji oznaczonej numerem 9.6, dzięki czemu każdy użytkownik programu Ableton Live 9 może już zacząć z niego korzystać. Krótkie przypomnienie dla osób które wcześniej nie spotkały się z tą funkcją: Link to autorskie rozwiązanie firmy Ableton ułatwiające synchronizację aplikacji muzycznych, odpalonych na jednym bądź wielu urządzeniach. Funkcja ta może działać zarówno bezprzewodowo, za pośrednictwem sieci Wi-Fi, jak i po kablu. W chwili obecnej na liście programów współpracujących z Link oprócz samego Live’a znajdziemy wyłącznie aplikacje dla systemu iOS, jednak najprawdopodobniej już niedługo powiększy się ona również o inne narzędzia.

Świetnym pokazem możliwości oferowanych przez Ableton Link jest prezentacja stworzona przez ekipę DigiEnsemble Berlin w trakcie testów wersji beta ostatniej aktualizacji. Poniższe nagranie prezentuje dwanaście tabletów firmy Apple, na których odpalono rozmaite aplikacje muzyczne, zsynchronizowane ze sobą za pomocą Link.

Link nie jest jednak oczywiście jedyną nowością wprowadzoną w wersji 9.6. Nowa aktualizacja przyniosła ze sobą również między innymi szereg usprawnień w działaniu kontrolerów Push, skrypty dla kontrolerów Arturia Keylab, Beatstep, MiniLab i Alesis VX oraz szereg innych pomniejszych zmian i usprawnień. Pełną listę nowości znajdziecie tutaj, zaś samą aktualizację możecie pobrać za darmo z oficjalnej strony firmy Ableton.