Ableton Live 9.2 już dostępny w wersji Beta

ableton-9-2-betaO programie Ableton Live można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest rozwijany w zastraszającym tempie. Ostatnia poważna aktualizacja, oznaczona numerem 9.1 i wprowadzająca takie zmiany jak wsparcie dla dwóch monitorów i dodatkowe funkcje sekwencera wbudowanego w kontroler Push, została udostępniona użytkownikom jeszcze w listopadzie 2013 roku. Teraz na oficjalnej stronie oprogramowania pojawiła się wersja Beta programu Live 9.2.

Niestety, osoby które oczekiwały jakichś dużych zmian i nowości będą musiały tym razem obejść się smakiem. Wersja 9.2 koncentruje się bowiem na mniejszych usprawnieniach, które najprawdopodobniej nie zostaną nawet zauważone przez większość użytkowników. Najważniejsze z nich to poprawiony Warping, zredukowana latencja (zwłaszcza przy korzystaniu z Max for Live oraz zewnętrznych wtyczek) oraz nowe narzędzie – Tuner.

Dużo wyraźniejsze usprawnienia widać zaś w kontrolerze Push, który zyskał kilka nowych funkcji. Najważniejszą z nich jest możliwość wykorzystania wszystkich 64 padów do obsługi instrumentu Drum Rack (co wcześniej również było możliwe, lecz wymagało nieco kombinowania i nie było takie wygodne). Poprawiono też działanie funkcji aftertouch podczas obsługi wybranych wirtualnych instrumentów oraz dodano możliwość wykorzystania dotykowego paska w roli koła modulacji. Niektóre z nowych możliwości kontrolera zobaczyć można w rutynie promocyjnej stworzonej i wykonanej przez Mad Zach’a.

Oczywiście jak to zwykle bywa w przypadku takich aktualizacji oprócz wcześniej wymienionych nowości wprowadzono też cały szereg pomniejszych zmian, poprawek i usprawnień. Warto też zaznaczyć, że przy okazji Live 9.2 firma Ableton oficjalnie kończy wsparcie dla systemów Windows XP i Windows Vista oraz OSX 10.5 i OSX 10.6. Pełną listę zmian znajdziecie pod tym linkiem. Wersja Beta programu Ableton Live 9.2 dostępna jest do pobrania na oficjalnej stronie producenta.