Ableton Live 10 zaprezentowany oficjalnie

Firma Ableton zaprezentowała dziś oficjalnie Live 10 – najnowszą odsłonę swojego flagowego programu typu DAW.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że osoby, które spodziewały się po Live 10 jakiejś znaczącej rewolucji, raczej poczują się zawiedzione. Najnowsza wersja jednego z najpopularniejszych programów typu DAW nie przynosi żadnych poważnych zmian, za to wprowadza wiele mniejszych, ale za to bardzo przydatnych usprawnień. Pierwszym co przykuwa uwagę jest zestaw nowych instrumentów, efektów i narzędzi, wśród których prym wiedzie Wavetable – nowy syntezator będący prawdopodobnie jednym z najbardziej rozbudowanych pokładowych instrumentów w historii Live’a. Na liście nowych efektów znalazły się zaś m.in. Echo (nazwa mówi sama za siebię), Drum Bus („szwajcarski scyzoryk” do pracy ze ścieżkami perkusyjnymi) i Pedal (efekt naśladujący klasyczne podłogowe „kostki” typu Distortion i Overdrive). Live 10 wprowadza też szereg usprawnień w obsłudze programu, dzięki którym tworzenie muzyki za jego pomocą ma stać się wygodniejsze, szybsze i bardziej intuicyjne. Spore zmiany zaszły w trybie Arrangement View, który od teraz pozwala na bardziej zaawansowaną edycję ścieżek audio (pojawiła się m.in. możliwość rozciągania i przewijania klipów). Usprawniono też narzędzia służące do automatyzacji parametrów, wprowadzając m.in. możliwość wyrównywania punktów automatyzacji do siatki. Osoby pracujące ze ścieżkami MIDI doczekają się zaś wreszcie możliwości jednoczesnej edycji kilku klipów tego typu, co znacznie ułatwi pracę nad bardziej złożonymi kompozycjami. Ukłonem w stronę osób tworzących bardzo rozbudowane projekty jest też możliwość tworzenia grup wewnątrz grup. Po raz kolejny odświeżono też bibliotekę, dodając do niej m.in. możliwość tworzenia kolekcji ulubionych instrumentów, efektów, wtyczek i sampli. Najciekawszą i zarazem najbardziej unikatową nowością jest jednak Capture – funkcja automatycznie zapisująca przychodzące komunikaty MIDI, nawet jeśli użytkownik sam nie włączył nagrywania. Dzięki niej użytkownik może po prostu swobodnie „bawić się” kontrolerem czy klawiaturą sterującą, a jeśli przypadkiem wpadnie na jakąś ciekawą melodię, sekwencję akordów czy rytm, może on natychmiast przekształcić ją w klip.

Sporo nowych możliwości zyskają również użytkownicy kontrolera Push 2, który przy okazji premiery Live 10 zostanie wzbogacony o nowe funkcje, wśród których znajdzie się m.in. nowy tryb działania sekwencera krokowego oraz usprawniona edycja klipów MIDI. Niektóre pokładowe instrumenty i efekty zyskają zaś możliwość pełniejszego wykorzystania ekranu znajdującego się na wyposażeniu wspomnianego kontrolera.

Oprócz opisanych powyżej zmian i nowości Ableton Live 10 przynosi też ze sobą nieco odświeżony interfejs użytkownika, powiększoną pokładową bibliotekę próbek i presetów oraz szereg pomniejszych zmian i usprawnień, o których więcej przeczytacie na oficjalnej stronie firmy Ableton. Program Ableton Live 10 trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku i będzie dostępny w trzech wersjach – Intro, Standard i Suite – których ceny wyniosą odpowiednio 79, 349 i 599 euro (nieco więcej, jeśli zależy nam na wersji pudełkowej). Posiadacze poprzednich wersji programu Ableton Live otrzymają oczywiście możliwość płatnego upgrade’u w niższych cenach. Warto też wspomnieć o tym, że wraz z oficjalną zapowiedzią Live 10 rozpoczęła się promocja, w ramach której Live 9 dostępny jest do nabycia 20% taniej. Osoby, które z niej skorzystają, otrzymają aktualizację do wersji 10 za darmo.