Ableton Live 10 wydaje się być coraz bliżej

Program Ableton Live doczekał się dziś drobnej aktualizacji, oznaczonej numerem 9.7.5, wprowadzającej wsparcie dla kontrolerów z serii Blocks oraz poprawiającej kilka drobnych błędów (pełną listę zmian znajdziecie tutaj). Coraz więcej wskazuje jednak na to, że jest to jedna z ostatnich aktualizacji dla tej wersji programu, a już niedługo doczekamy się premiery jego dziesiątej odsłony.

Plotki o nadchodzącej premierze Ableton Live 10 krążą po sieci już od kilku miesięcy, jednak większość z nich okazywała się być efektem nieporozumień. Sporo zamieszania wprowadziły grafiki koncepcyjne stworzone przez Nenada Milosevica, które wielu internautów błędnie brało za screeny przedstawiające kolejną wersję Live’a. Wiele osób dopatrywało się też przecieków na temat Live 10 w odcinku Rhythm Roulette, którego gościem był Jazzy Jeff, gdyż interfejs użytkownika widoczny na ekranie jego komputera różnił się dość znacznie od standardowej wersji Live’a. Ostatecznie okazało się jednak, że najprawdopodobniej korzystał on po prostu z Live 9 z alternatywną skórką i kilkoma nieoficjalnymi modyfikacjami.

Kilka dni temu w sieci pojawiły się jednak zdjęcia, które rzeczywiście mogą wskazywać na to, iż oficjalna premiera Ableton Live 10 czai się tuż za rogiem. Prezentują one kupony zniżkowe na zakup Live 9, gwarantujące nie tylko 20% niższą cenę, ale też darmowy upgrade do wersji 10. Biorąc pod uwagę, iż już tylko dwa tygodnie dzielą nas od tegorocznej edycji konferencji Loop, podczas której firma Ableton zwykła prezentować swoje nowe produkty (podczas poprzednich edycji zaprezentowano po raz pierwszy Push 2, Live 9.5 i Ableton Link), łatwo jest uwierzyć w to, iż przedstawiony poniżej kupon jest jednym z materiałów promocyjnych przygotowanych z myślą o wspomnianym wydarzeniu.

Na chwilę obecną firma Ableton nie skomentowała jeszcze całej sytuacji. O tym, czy rzeczywiście doczekamy się w tym roku kolejnej odsłony jednego z najpopularniejszych programów typu DAW, dowiemy się więc najprawdopodobniej dopiero 10 listopada, podczas pierwszego dnia konferencji Loop. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Ableton.