Ableton Live 10.1 wprowadzi wsparcie dla CV/Gate

Zanim standard MIDI na dobre zdominował rynek sprzętu i oprogramowania muzycznego, jedną z najpopularniejszych form komunikacji między elektronicznymi instrumentami było CV/Gate, metoda wykorzystująca napięcie elektryczne do sterowania wysokością dźwięku i parametrami brzmienia. Obecnie rozwiązanie to nie jest już tak często spotykane, jednak nadal używa się je m.in. w syntezatorach modularnych, sprzętowych sekwencerach i automatach perkusyjnych. W najbliższej aktualizacji programu Ableton Live 10 pojawi się nowy zestaw narzędzi ułatwiających komunikację z urządzeniami wykorzystującymi CV/Gate.

CV Tools, bo taką nazwę będzie nosił wspomniany zestaw, będzie składał się z 10 narzędzi opartych na platformie Max for Live, pozwalających wykorzystać program Ableton Live 10 m.in. do sterowania wysokością dźwięku i parametrami syntezatorów oraz kontrolowania tempa sekwencerów i automatów perkusyjnych (lub odwrotnie – synchronizacji tempa Live’a z tempem narzucanym przez sprzęt).

Warto mieć na uwadze, że do korzystania z CV Tools potrzebny będzie odpowiedni interfejs audio. Większość popularnych urządzeń tego typu posiada wbudowane filtry eliminujące bardzo niskie częstotliwości, co uniemożliwia wysyłanie za ich pomocą sygnałów wykorzystywanych przez CV/Gate. By korzystać z CV Tools potrzebny więc będzie interfejs nie posiadający takich filtrów (tzw. DC Coupled), lub wyposażony w specjalne złącza przystosowane do sygnałów CV.

Nowe narzędzia można przetestować już teraz, pobierając wersję beta programu Ableton Live 10.1. Kiedy aktualizacja zostanie już udostępniona oficjalnie wszystkim użytkownikom, będą mogli z nich skorzystać posiadacze programu Live 10 w wersji Suite lub Standard z rozszerzeniem Max for Live. Więcej informacji na temat narzędzi CV Tools znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Ableton.