Ableton pracuje nad nowym narzędziem do nauki tworzenia muzyki

Firma Ableton od dłuższego czasu działa dość aktywnie w sektorze edukacji, organizując rozmaite warsztaty i wykłady, publikując różnego rodzaju materiały edukacyjne (w tym książkę na temat produkcji muzyki elektronicznej) oraz wspierając szkoły muzyczne i inne inicjatywy. Od jakiegoś czasu pracuje ona również nad nową stroną internetową, pełniącą rolę interaktywnego podręcznika do nauki tworzenia muzyki.

Strona learningmusic.ableton.com znajduje się obecnie na etapie testów Beta, jednak już w obecnej formie widać wyraźnie, co może ona zaoferować początkującym muzykom. Wirtualny podręcznik składa się z ośmiu rozdziałów (nie licząc wprowadzenia i zakończenia) poruszających takie tematy jak tworzenie rytmów, akordów, melodii i linii basu. Większość materiałów została przygotowana z myślą o osobach mających bardzo małe lub nawet zerowe doświadczenie z tworzeniem muzyki, jednak w ostatnim rozdziale pojawia się również kilka nieco bardziej zaawansowanych koncepcji (np. budowa skali, przewroty akordów czy alternatywy dla dwunastotonowego systemu równomiernie temperowanego). Najważniejszą cechą wyróżniającą propozycję firmy Ableton na tle innych podobnych materiałów edukacyjnych są jednak interaktywne ćwiczenia znajdujące się w każdym rozdziale. Za ich pomocą uczeń może natychmiast przetestować zdobytą przed chwilą wiedzę, np. samodzielnie układając rytm lub melodię w prostym sekwencerze. Większość z nich została przygotowana tak, by przypominały różne elementy programu Ableton Live, co ułatwia późniejsze wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktyce.

Data oficjalnej premiery nowego narzędzia edukacyjnego firmy Ableton nie jest jeszcze znana. Wersję Beta znajdziecie tutaj.

[Aktualizacja 13.09.2017]

Strona Learning Music nadal znajduje się na etapie otwartych testów beta, jednak doczekała się ona nowej wersji, przynoszącej kilka ciekawych usprawnień. Najważniejszym z nich jest dodana do każdego ćwiczenia funkcja „Export to Live” pozwalająca zapisać stworzone przez użytkownika rytmy i melodie jako Live Sety, które następnie można edytować w programie Ableton Live.