Ableton CV Tools – nowy sposób na integrację Live’a z syntezatorami modularnymi

W maju firma Ableton zapowiedziała oficjalnie CV Tools – zestaw narzędzi mających ułatwić integrację Live’a z syntezatorami modularnymi oraz wszystkimi innymi urządzeniami wykorzystującymi standard CV/Gate. Pierwotnie miały zostać udostępnione wraz z premierą aktualizacji 10.1, jednak ostatecznie musieliśmy na nie poczekać nieco dłużej. Teraz jednak są już one dostępne dla wszystkich użytkowników kompatybilnych edycji programu Ableton Live.

CV Tools to zestaw dziesięciu narzędzi pozwalających zarówno sterować syntezatorami modularnymi za pomocą Live’a jak i odwrotnie – wykorzystywać sprzęt obsługujący standard CV/Gate do sterowania oprogramowaniem. Warto jednak mieć na uwadze, że do korzystania z nich potrzebny jest odpowiedni interfejs audio, nie posiadający filtrów niskich częstotliwości (tzw. DC Coupled).

Zestaw narzędzi CV Tools jest dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników programu Live 10 w wersjach Suite i Standard (w tym drugi wypadku wymagane jest jednak dodatkowo posiadanie rozszerzenia Max for Live). Można go pobrać bezpośrednio w przeglądarce programu lub ze strony internetowej firmy Ableton, gdzie znajdziecie też więcej informacji na jego temat.