Ableton Live 9 potwierdzony.

Kiedy usłyszałem przez okno tłumy wiwatujące na ulicach nie zrozumiałem z początku co właśnie się wydarzyło. Zmysł dziennikarski zmusił mnie jednak do wyjścia na zewnątrz w celu odkrycia źródła całego zamieszania. Kiedy tylko zobaczyłem mojego sąsiada jadącego na swoim celebracyjnym tyranozaurze którego trzymał specjalnie na tą jedną wyjątkową okazję dotarło do mnie: TO właśnie się stało. Kolejna, dziewiąta już odsłona najpopularniejszego na świecie programu typu DAW została oficjalnie potwierdzona przez producentów. W tamtym momencie, mimo iż nie wiedziałem jeszcze nic o nowym Abletonie, czułem już całym ciałem, że to będzie rewolucja która nie pozwoli mi zasnąć przez najbliższe kilka nocy. Nie byłem jednak świadom, jak dużym krokiem do przodu będzie Ableton 9.

Ręce nadal lekko mi się trzęsą nad klawiaturą i nie wiem od czego zacząć (i to wcale nie dlatego, że to był naprawdę duży tyranozaur). Nowin i nowinek jest tu całe mnóstwo, a każda kolejna lepsza od następnej. Zacznę od tego co ucieszyło mnie najbardziej, i co, przynajmniej na chwile obecną, wydaje mi się największym krokiem w przyszłość: Konwersji audio do MIDI.

Masz sampel ze świetną partią perkusyjną ale nie podoba Ci się jej brzmienie ? Jesteś gitarzystą i chciałbyś móc nagrywać wszystkie partie za pomocą instrumentu który jest Ci najbliższy ? Chciałbyś w ogóle pominąć żmudny proces wstukiwania kolejnych nut i po prostu zanucić komputerowi melodię którą masz w głowie ? Chociaż brzmi to zbyt dobrze by było prawdą, Ableton 9 będzie posiadał taką funkcję. Konwersja audio do MIDI będzie działać w trzech trybach: Perkusyjnym, Harmonicznym i Melodyjnym i pozwoli nam na zamianę dowolnego źródła audio na ścieżkę MIDI. W praktyce wygląda to tak:


Mamy więc wymyśloną przez nas melodię w postaci ścieżki MIDI. Wypadało by ją jednak trochę urozmaicić. Nowy Ableton daje nam do dyspozycji szereg nowych, bardzo intuicyjnych funkcji pozwalających bardzo szybko wprowadzić urozmaicenia do tworzonej przez nas ścieżki.


Kiedy mamy już swoją wymarzoną melodię przypisaną do wybranego przez nas wirtualnego instrumentu należałoby popracować trochę nad automatyzacją MIDI, by nasza ścieżka stała się jeszcze ciekawsza. Ableton 9 wprowadza oczekiwaną od dawna możliwość tworzenia automatyzacji wewnątrz poszczególnych klipów. Dodatkowo mamy teraz możliwość ustalania „krzywizn” poszczególnych linii, co daje nam cały szereg nowych możliwości modulacji dźwięku. Wszystkie linie automatyzacji stworzone w poszczególnych klipach zostaną przeniesione wraz z nimi z trybu sesyjnego do trybu aranżacji.


Mamy już główną melodię, wypadało by rozbudować ją o kolejne elementy kompozycji. W poszukiwaniu interesujących nas brzmień pomoże nam nowa biblioteka z rozbudowanymi możliwościami przeszukiwania swojej bazy dźwięków. Przydatną nowością jest również możliwość wcześniejszego odsłuchania brzmień wtyczek (wcześniej było to możliwe tylko w przypadku sampli).

Gdy mamy już przed sobą gotową kompozycję czas pomajstrowac przy brzmieniu całości. Pomogą w tym zarówno stare (lecz poprawione) jak i nowe narzędzia… które zapewne dobrze już znacie, bo to właśnie informacje o nich wyciekły do internetu kilka dni temu. Kto wie, może to właśnie dzięki tej drobnej wpadce już dziś możemy podziwiać nowe wcielenie Ableton Live ?

Tym sposobem stworzyliśmy właśnie nasz wyimaginowany utwór idealny korzystając z nowych funkcji programu Ableton Live 9. Nie są to jednak wszystkie nowości które trzyma on w swoim rękawie. Warto wspomnieć również o języku programowania Max For Live, pozwalającym np. na tworzenie własnych, nietypowych efektów i rozszerzeniu Serato Bridge, pozwalającym na kontrole naszych ścieżek za pomocą systemów DVS firmy Serato.  Wisienką na torcie jest nowy kontroler: Push, o którym więcej napiszemy już niedługo.

Podsumowując, Ableton po raz kolejny zostawia konkurencje daleko w tyle. Wyznaczane przez niego nowe ścieżki, którymi od tej pory będziemy się poruszać tworząc muzykę przy pomocy komputerów wydają się jednocześnie podniecające i przerażające. Nie wiem jak wy, ale ja już po prostu nie mogę doczekać się rozpoczęcia własnej przygody z tym programem. Z pewnością napiszę o nim w tym miesiącu jeszcze nie raz, więc bądźcie czujni. Tymczasem zapraszam wszystkich głodnych nowych informacji na oficjalną stronę: https://www.ableton.com/en/live/new-in-9/