Mimo iż pierwszy Launchpad powstał z myślą o obsłudze programu Ableton Live, jego użytkownicy dość szybko odkryli, że siatka 64 przycisków bardzo dobrze nadaje się również do sterowania innymi aplikacjami. Tematyczne fora internetowe niemal natychmiast wypełniły się dyskusjami na ten temat, a wielu użytkowników zaczęło udostępniać w sieci własne mapowania MIDI i skrypty, ułatwiające korzystanie z kontrolera Novation w połączeniu z różnymi popularnymi programami. Z czasem tematem zainteresowały się również firmy produkujące oprogramowanie muzyczne, w wyniku czego coraz więcej programów zaczęło oficjalnie wspierać kontrolery z serii Launchpad.
W poniższym artykule postaram się przybliżyć wam pięć programów, które świetnie obsługuje się za pomocą Launchpada. Większość z nich współpracuje z modelami Pro i/lub MK2, jednak niektóre obsługują również Mini (zarówno MK1 jak i MK2) oraz starsze, nieprodukowane już modele, czyli S oraz pierwszego Launchpada. Oprócz programów typu DAW na liście znalazły się też aplikacje VJ-skie i DJ-skie.
Bitwig Studio 2
Program Bitwig Studio pod wieloma względami przypomina Ableton Live, dlatego też kontrolery z serii Launchpad świetnie nadają się do jego obsługi. Już pierwsza wersja tego programu wyposażona była w oficjalny skrypt umożliwiający sterowanie nią za pomocą modeli MK1, S i Mini. W ubiegłym roku program ten doczekał się też skryptów dla modeli Pro i MK2 (dostępnych do pobrania tutaj). Większość podstawowych funkcji, takich jak odpalanie klipów czy sterowanie sekcją miksera działa w nich niemal identycznie jak podczas pracy z Live’m. Autor skryptów, Jürgen Moßgraber, wprowadził jednak kilka własnych zmian i usprawnień, dodając m.in. sekwencer krokowy wzorowany na tym znanym z kontrolera Push oraz zwiększając liczbę parametrów, którymi można sterować za pomocą Device Mode.
Alternatywą dla oficjalnych skryptów udostępnianych przez firmę Bitwig są skrypty tworzone przez użytkowników. Część z nich bazuje na oficjalnych rozwiązaniach, zmieniając jedynie niektóre ich elementy lub dodając nowe funkcje, inne oferują zaś zupełnie inny sposób obsługi. Niestety, większość z krążących po sieci nieoficjalnych skryptów nie była aktualizowana od czasów pierwszej wersji programu, dlatego też mogą one nie działać poprawnie (lub w ogóle) z aktualną edycją. Jeśli jednak mimo wszystko chcielibyście przetestować tego typu rozwiązania, polecam zajrzeć do wątku na forum KRV, który stanowi prawdopodobnie największy w sieci zbiór nieoficjalnych skryptów dla programu Bitwig Studio.
FL Studio 12
Kilka lat temu firma Novation nawiązała współracę z Image-Line, w wyniku której powstał Flaunchpad – specjalna edycja Launchpada przystosowana do sterowania programem FL Studio. Wprawdzie urządzenie te nigdy nie trafiło do szerszego grona odbiorców, jednak stworzone na jego potrzeby skrypty przyczyniły się do znacznego wzrostu popularności „normalnych” Launchpadów wśród użytkowników wspomnianego DAW. W chwili obecnej na oficjalnej stronie programu dostępne są trzy skrypty. Pierwszy współpracuje z modelami MK1, S i Mini, drugi z MK2 a trzeci z Pro. Wszystkie trzy oferują niemal identyczny zestaw funkcji, dość mocno odbiegający od tego, co oferuje nam Launchpad w połączeniu z Live’m. Oprócz odpalania klipów w trybie Performance Mode znajdziemy tu więc m.in. takie tryby działania jak panel XY, czterooktawową klawiaturę, obsługę sekcji transportu, sterowanie tempem oraz nawigację wewnątrz programu. Mnogość dostępnych opcji przekłada się wprawdzie na nieco bardziej skomplikowaną obsługę niż ma to miejsce w przypadku Live’a czy Bitwiga, jednak jasne i przejrzyste instrukcje dołączone do każdego skryptu znacznie ułatwiają naukę.
Traktor Pro 2
Program Traktor Pro 2 może pochwalić się ogromną społecznością użytkowników tworzących i dzielących się z innymi własnymi mapowaniami MIDI. Na stronach zajmujących się katalogowaniem stworzonych przez nich map bez problemu można znaleźć takie, które umożliwią sterowanie wspomnianą aplikacją za pomocą modeli MK1, MK2, S oraz Mini (niestety, Launchpad Pro nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród DJ-ów). Każdy z wspomnianych modeli posiada przynajmniej kilka gotowych mapowań oferujących różne zestawy funkcji. Poniższe nagrania przedstawiają przykłady trzech różnych mapowań. Pierwsze pozwala wykorzystać Launchpada do sterowania dwoma odtwarzaczami, dwoma kanałami miksera, biblioteką i efektami. Drugie służy do sterowania Remix Deckami. Trzecie pozwala kontrolować głośność poszczególnych ścieżek w plikach typu Stems.
Duża różnorodność dostępnych mapowań sprawia, że każdy użytkownik powinien bez większego problemu znaleźć gotowe rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb, lub wymagające jedynie drobnych modyfikacji. Poszukiwania polecam rozpocząć od dwóch stron zajmujących się katalogowaniem map MIDI stworzonych przez użytkowników: Traktor Bible i DJ TechTools.
Virtual DJ 8
Kolejnym programem DJ-skim oferującym możliwość współpracy z Launchpadem jest Virtual DJ 8. Aplikacja ta oferuje oficjalny skrypt umożliwiający sterowanie nią za pomocą modelu MK2. Korzystając z wspomnianego urządzenia użytkownik może sterować samplerem, efektami, pętlami i wirtualnymi odtwarzaczami. Skrypt pozostawia też trzy puste „strony” do samodzielnego zmapowania, dzięki czemu użytkownik może dostosować kontroler do swoich indywidualnych potrzeb. Posiadacze modeli MK1, S oraz Mini mogą natomiast skorzystać z nieoficjalnych skryptów stworzonych przez użytkowników, dostępnych do pobrania z oficjalnej strony firmy Atomix (warto jednak mieć na uwadze, że dostęp do nich wymaga posiadania programu Vritual DJ w wersji Pro). Niestety, podobnie jak miało to miejsce w przypadku programu Bitwig Studio, większość z nich od dawna nie była aktualizowana, dlatego też może stwarzać problemy podczas pracy z najnowszą wersją programu Virtual DJ.
Remixvideo
Remixvideo to jeden z najmłodszych programów VJ-skich dostępnych obecnie na rynku. Na tle konkurencji wyróżnia się on prostotą obsługi i przystępnością dla początkujących. Nie dziwi więc, że jego projektanci zadbali o to, by oferował on pełną integrację z kilkoma popularnymi kontrolerami MIDI. Na liście wspieranych urządzeń znalazł się też Launchpad MK2, za pomocą którego użytkownik może w wygodny sposób odpalać i mieszać ze sobą klipy wideo rozmieszczone na siatce. Co ciekawe, jako iż Remixvideo bardzo dobrze sprawdza się pracując w duecie z Live’m (jako samodzielny program synchronizujący się za pośrednictwem Ableton Link lub jako wtyczka VST/AU odpalona wewnątrz DAW), mapowanie przygotowane przez firmę Mixvibes zostało zaprojektowane tak, by użytkownik mógł za pomocą jednego Launchpada MK2 sterować jednocześnie oboma programami. Użytkownicy pozostałych modeli Launchpada są w nieco gorszej sytuacji, gdyż by korzystać ze swoich kontrolerów w połączeniu z Remixvideo muszą je oni samodzielnie zmapować. Na szczęście w przypadku opisywanego tu programu cały proces jest banalnie prosty i nawet początkujący nie powinni mieć z nim większego problemu.
BONUS:
Niedługo po premierze Launchpada Pro firma Novation opublikowała w sieci film instruktażowy, pokazujący jak można wykorzystać go do sterowania programem Logic Pro X. Jako iż wspomniany DAW nie oferuje żadnych oficjalnych skryptów czy mapowań MIDI usprawniających integrację z kontrolerami firmy Novation, autor nagrania korzysta w nim z podstawowych trybów działania Launchpada Pro, samodzielnie mapując wybrane komunikaty do interesujących go funkcji. Efekt końcowy nie dorównuje wprawdzie żadnemu z powyższych programów pod względem wygody obsługi i oferowanych możliwości, jednak jest on dobrym przykładem tego, jak podstawowe tryby działania modelu Pro sprawdzają się podczas pracy z nie wspierającym go oprogramowaniem.