100 oscylatorów w jednym syntezatorze

Sam Battle, znany szerszej publiczności jako Look Mum No Computer, ma na swoim koncie kilka naprawdę ciekawych, eksperymentalnych narzędzi do tworzenia muzyki elektronicznej. Jego najnowszym dziełem jest analogowy syntezator wyposażony w sto oscylatorów.

Wspomniany instrument powstał w ramach tegorocznej edycji londyńskiego festiwalu We Are Robots, którego tematem przewodnim była innowacyjność w muzyce. Mimo iż może on na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie bardzo złożonego i rozbudowanego, to jednak w rzeczywistości jest to dość prosta konstrukcja, w której jeden niezbyt skomplikowany układ powtarza się po prostu sto razy (podobnie jak miało to miejsce w przypadku 240-krokowego sekwencera Ivy). Jak twierdzi sam twórca, zaprojektowanie i wykonanie instrumentu nie było zbyt trudne, ale za to bardzo czasochłonne. Poniższe nagranie pokazuje zarówno proces powstawania syntezatora jak i jego możliwości brzmieniowe.

Co ciekawe, Look Mum No Computer ma już plany odnośnie dalszego rozwoju swojego nietuzinkowego syntezatora. Kolejnym etapem ma być stworzenie dedykowanego kontrolera, który umożliwiłby wygodne sterowanie wszystkimi oscylatorami. Podobnie jak w przypadku większości pozostałych projektów tego samego autora, pełna dokumentacja techniczna zostanie w przyszłości udostępniona wszystkim osobom wspierającym go za pośrednictwem serwisu Patreon. Więcej nietuzinkowych projektów autorstwa Look Mum No Computer znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.