Tracktion Waveform – nowy DAW od Tracktion Corporation

Mimo iż seria Tracktion istnieje na rynku już od niemal piętnastu lat, to jednak sporą część tego czasu spędziła ona w hibernacji, porzucona przez wydawcę i pozbawiona jakichkolwiek aktualizacji i usprawnień. Na szczęście w 2013 roku Julian Storer, twórca pierwszej wersji programu, odzyskał prawa do marki i postanowił przywrócić ją do życia. Kilka dni temu jego firma zaprezentowała najnowszą odsłonę tego DAW, noszącą nazwę Tracktion Waveform.

Pomimo zmiany w nazewnictwie (poprzednie wersje nazywały się T7, T6, T5 itd.) Waveform stanowi rozwinięcie pomysłów znanych z poprzednich edycji. Nadal mamy tu więc do czynienia z dość „lekkim” (zarówno pod względem trudności obsługi jak i wymagań sprzętowych) programem typu DAW skierowanym do osób ceniących sobie przede wszystkim prostotę i intuicyjność. Nowa wersja przynosi jednak ze sobą kilka ciekawych usprawnień. Jednym z nich jest nowy zestaw narzędzi ułatwiających komponowanie muzyki za pomocą sekwencera. Za ich pomocą możemy np. automatycznie wygenerować progresję akordów i linię basu a następnie skorzystać z funkcji podpowiadającej nam pasujące do nich dźwięki. Mimo iż opcja ta skierowana jest głównie do osób stawiających dopiero pierwsze kroki w świecie produkcji muzyki, to jednak może ona okazać się przydatna również dla bardziej zaawansowanych użytkowników (np. jeśli z góry wiemy, że potrzebujemy konkretnej progresji akordów, możemy ją sobie szybko wygenerować zamiast tworzyć ją ręcznie).

Gruntownych usprawnień doczekał się też wirtualny mikser znajdujący się na wyposażeniu programu. Podczas gdy w poprzednich edycjach był on na stałe połączony z głównym oknem, teraz funkcjonuje jako oddzielny element. Użytkownik może więc dowolnie zmieniać jego rozmiar i układ, a nawet przenieść go na inny ekran.

Kolejną nowością na którą warto zwrócić uwagę jest Collective – wirtualny instrument stanowiący połączenie samplera i syntezatora.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich odsłon programu, Tracktion Waveform może pochwalić się niskimi wymaganiami sprzętowymi (można go odpalić nawet na mini-komputerze Raspberry Pi 2) oraz możliwością współpracy z systemami Windows, macOS oraz Linux. Podstawowa wersja programu wyceniona została na $99, zaś upgrade z wersji T5 lub wyższej kosztuje $50. Więcej informacji na temat Tracktion Waveform znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Tracktion Corporation.